|  strona główna  |   kontakt  |  русский

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO
POD PATRONATEM PANA JOSÉ MANUELA BARROSO, PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI EUROPEJSKIEJ
HONOROWY PATRONAT PANA MARTINA SCHULZA, PRZEWODNICZĄCEGO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 

Relacja z sesji: ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE

Nad tematem jakim jest zarządzanie strategiczne w MŚP i wszystkimi jego najważniejszymi aspektami rozważano podczas panelu dyskusyjnego sesji plenarnej 25 września 2012. Zaproszeni do panelu dyskusyjnego goście – przedstawiciele świata akademickiego, współtworzący politykę gospodarczą na poziomie europejskim oraz krajowym, przedsiębiorcy oraz eksperci zarówno z Polski jak i z zagranicy, wskazywali jak kluczowe znaczenie ma dla firm zarządzanie strategiczne. Moderator sesji, Pan Roman Młodkowski – Redaktor Naczelny TVN CNBC, już na wstępie wskazał jakim wyzwaniem będzie to, aby dyskusja była konstruktywna, uwzględniając realia współczesnego świata, jego dynamikę i niepewność. 

 


Statystyki, przytoczone przez Panią Bożenę Lublińską – Kasprzak – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pana Olgierda Dziekońskiego – Ministra w Kancelarii Prezydenta RP, wskazują, że dla wielu firm z sektora MMŚP zarządzanie strategiczne znaczy niewiele. 10% polskich przedsiębiorców w ogóle nie posiada strategii działania. Natomiast Ci, którzy planują poświęcają na to średnio 1 godzinę dziennie, co jest zatrważająco mało. Co więcej, duża grupa przedsiębiorców nie szuka żadnych informacji rynkowych, a 2/3 badanych przedsiębiorców podejmuje decyzje spontanicznie.

 


Na jeden z istotnych aspektów zwracał uwagę między innymi Pan Włodzimierz Bogucki – Partner i Przewodniczący Rady Nadzorczej w firmie memes.pl S.A. Według niego przedsiębiorcy powinni przede wszystkim wyrobić w sobie pewien nawyk- myślenie strategiczne, które należy odróżnić od planowania strategicznego, będącego zabiegiem. Aby myślenie strategiczne mogło być nawykiem, trzeba być świadomym otoczenia, w którym się działa. I nie chodzi tutaj o „najbliższe podwórko”, tylko o świadomość, na czym polega siła konkurencji, na czym polegają nasze możliwości. Na to wszystko nakłada się wiedza, doświadczenie, informacja i przede wszystkim czas na „przetrawienie” tego wszystkiego. Okazuje się, że jednym z głównych wyzwań dla właściciela małej firmy w dzisiejszych czasach jest właśnie zarządzanie czasem – w jaki sposób pogodzić firmę z życiem prywatnym, a do tego wszystkiego mieć jeszcze czas na wyrobienie w sobie nawyku myślenia strategicznego. Pozostaje jeszcze jedno wyzwanie, o którym wspomnieli eksperci - właściciel, zarządzający małą firmą, musi być ekspertem w każdej dziedzinie, musi być księgowym, handlowcem, ekonomistą, technologiem itp.

 


Dobre praktyki i cenne doświadczenie przedstawione zostały również przez Tadeusza Szkudlarskiego – Prezesa Zarządu Lotos Czechowice S.A należącej go grupy kapitałowej Lotos. Firma od 2006 roku przechodzi proces restrukturyzacji i z dużej przekształciła się w firmę średnią. Słuchacze mogli spojrzeć na problematykę drobnej przedsiębiorczości ze strony większego gracza.

 


Natomiast podejście do problemu małej i średniej przedsiębiorczości w Chorwacji, zobrazował Pan Dražen Pros – Zastępca Ministra Przedsiębiorczości i Rzemiosła Republiki Chorwacji.

 


Dla procesu tworzenia strategii, ważne jest aby stworzyć ją wraz z partnerami i klientami własnej firmy, ponieważ to oni stanowią najlepsze źródło wiedzy dla naszego biznesu – podkreślał Pan David Butter – Konsultant ds. Międzynarodowej Strategii Biznesowej – a sam proces przyrównał do ramowego, 12-to taktowego planowania blues’a, gdzie strategia musi mieć konkretną strukturę. Ale, jeżeli przedsiębiorca nie wie, gdzie chce dojść, to tak jak w przypowieści o Alicji w Krainie Czarów przytoczonej przez Pana Dariusza Woźniaka, doradcę w WYG International, niech nie pyta o drogę.

 

 

Biznesowym Partnerem Głównym Sesji była Grupa LOTOS